Výhradní distributor značky Dermalogica pro ČR a SR

Jak pečovat o svou pleť po provedení peelu

Šetrná péče o pleť

Řiďte se tipy našich odborníků pro zářivé výsledky po chemickém peelu.

Hlavní body příběhu

  • V závislosti na míře citlivosti vaší pleti můžete do týdne po chemickém peelu pociťovat štípání, pálení, svědění nebo napjatost pleti a pozorovat suchost, zarudnutí, šupinatění či olupování pleti.
  • Správná péče o pleť po provedení peelu může pomoci minimalizovat jakékoli nepříjemné pocity nebo viditelné vedlejší účinky peelu, což vám usnadní zařazení toto vysoce efektivní ošetření pleti do svého běžného života.

 

Chemické peely odstraňují nejzevnější vrstvu pleti a pomáhají zmírnit viditelné známky stárnutí pleti, akné a změny barvy pleti. Zároveň pomohou odhalit zářivější a hladší pleť. Existuje široká řada peelů od mírných po ty s intenzivním účinkem, z nichž některé mají složení profesionální úrovně vhodné pro domácí použití, zatímco jiné jsou dostupné pouze v salonech, lázních či na klinikách.

V závislosti na míře citlivosti vaší pleti je normální pozorovat různé projevy vedlejších účinků po tu dobu, kdy pleť prochází procesem obnovy po peelu.

Mezi vedlejší účinky domácího peelu patří mírné štípání nebo pálení, které by však mělo rychle ustat.

Pokud se tak nestane, obraťte se na odborného lékaře nebo profesionálního pleťového terapeuta, který pomůže odhalit, co může být příčinou nepříjemných pocitů po peelu.

Mezi vedlejší účinky profesionálních peelů může patřit zarudnutí, suchost, svědění nebo podráždění a také otok, napjatost, olupování či strupovatění. Po dobu dvou až tří dní může pleť vypadat šupinatě nebo působit tmavěji, díky tomu, jak se nejsvrchnější vrstva pleti olupuje, aby uvolnila místo nové, zářivější pleti. Můžete také zaznamenat dočasně zvýraznění změny barvy pleti nebo stařeckých skvrn, které se předtím, než se sloupnou, dostávají více na povrch pleti.

 

Správná péče o pleť po provedení peelu

Ať již používáte domácí peel nebo si necháváte aplikovat peel od odborníka, s těmito profesionálními tipy můžete minimalizovat rizika jeho vedlejších účinků:

Myjte si obličej chladnou vodou. Teplá nebo horká voda nemusí působit dobře, na rozdíl od chladnější či studené vody, která pomůže zklidnit nepříjemné pocity po peelu.

Zvlhčujte a hydratujte. Jelikož peely mohou dočasně narušit ochrannou bariéru vaší pleti, je důležité tuto bariéru posilovat středně hutným až hutným hydratačním produktem. Pijte také více vody, abyste se vyhnuli dehydrataci, díky níž by pleť mohla působit napjatě.

Používejte krém s ochranným faktorem 30 nebo vyšším. Po peelu je pleť citlivější, vyhněte se proto přímému pobytu na slunci, jehož následkem by mohlo být další zvýraznění známek stárnutí pleti. Pokud se pobytu na slunci nelze vyhnout, použijte krém s fyzickou širokospektrální ochranou.

Vyhněte se namáhavému cvičení, suchému saunování a pobytu v páře. Zvýšená cirkulace krve v obličeji může u pleti po čerstvě provedeném peelu zintenzivnit pocity horka, štípání, svědění, zarudnutí nebo další nepříjemné vedlejší účinky. V den použití peelu tyto aktivity vynechte.

Dejte si pozor na nadměrnou exfoliaci. Peely jsou exfolianty maximální síly, v průběhu 3 až 4 dní po peelu tedy není potřeba použít další exfoliant (například abrazivní peeling, kartáč nebo exfoliační čisticí produkt). Nadměrná exfoliace může vést ke zvýšení zarudnutí nebo citlivosti, s další exfoliací proto vyčkejte do té doby, až se na to vaše pleť bude cítit.

Jakmile se pleť vrátí po peelu do „normálního stavu“, je obecně považováno za bezpečné pokračovat v běžné každodenní péči o pleť. Další rady ohledně toho, jak začlenit peely do vašeho životního stylu, vám při osobní konzultaci poskytne váš profesionální pleťový terapeut.